1626/502
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 22”. Et par hvilestole med stel af børstet stål, sæde og ryg udspændt med sort skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1986 og 1990. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med enkelte rustpletter. Skind med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag