876/​32

“En Fiskerbaad sejlende i godt Vejr med gunstig Vind, Ejerne er i Trætte om, hvem der skal styre Roret”. Sign. E 1833 på bagsiden af zinkpladen. Olie på metal (zink). 35×24.

OBS: Maleriet er signeret og dateret (se foto på hjemmeside).

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 474, afb. s. 237 og omtalt s. 246, hvor især Eckersbergs måde at male båden på roses:“...Baaden, der er så ypperlig malet i sin Forkortning og ligger så fortrinlig på Vandet”.

C. W. Eckersberg skriver i sin dagbog d. 19. juni 1833: “Blevet færdig med et lidet maleri (paa Blik) forestillende en Fiskerbaad, seilende i godt Veir med gunstig Vind hvorpaa Ejerne er i Trætte om, hvem der skal styre Roret”. Og igen d. 6. juli 1833: “Besøg af Etatsråd Koch, han lod siden hente det lille Maleri forestillende Fiskere som ere uenige om, hvem der skal styre Roret.”

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstillingen af C. W. Eckersbergs Malerier”, 1895 nr. 270.

Litteratur: Philip Weilbach, “Maleren Eckersbergs Levned og Værker” 1872, omtalt s.149 og s. 254.

Proveniens: Erhvervet af arkitekt og hofbygmester J. H. Koch (1787–1860) direkte af kunstneren (jvf. ovenstående citat fra dagbogen). Maleriet er gået i arv fra far til søn frem til i dag: højesteretsassessor Peter Koch (1832–1907), ingeniør Svend Koch (1867–1953), arkitekt Mogens Koch (1898–1992). Maleriet har således aldrig været i handlen før.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

550.000 DKK