Bjørn Nørgaard (f. København 1947)
Stoleskulptur, 1995. Stemplet BN, 3/19. Jern og træ. 133×40×32.
Litteratur: Bjørn Nørgaards online oeuvre; https://bjoernnoergaard.dk/da/works/arkitektur-og-design/stoleskulptur
Fremstillet for møbelproducenten Møbelproducenten Källemo AB, Värnemo, Sverige.
Almindelig patina, herunder ridser, mærker, hak og afslag.
Moderne kunst og design, 8. oktober 2024