2040/917
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af eg. Sæde betrukket med sort skind. Model JH 503. Formgivet 1949. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud