1703/650
Berndt Friberg (f. 1899, d. 1981)
Cirkulært fad af stentøj. Dekoreret med brunlig harepels glasur. Sign. Friberg, studiohånd. Udført hos Gustavberg. Unika. H. 4,8. Diam. 29,3.
Almindelig brugspatina, herunder nogle mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
14 bud