2108/​1019

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet No. 06678. Udført hos Louis Poulsen i 2003. Diam. 60.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tre balancering inkluderet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 23. februar 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK