2108/1019
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet No. 06678. Udført hos Louis Poulsen i 2003. Diam. 60.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tre balancering inkluderet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag