Dansk maler, 20. årh.s første halvdel
Portræt af Dronning Alexandrine af Danmark. Sign. H. A. 27. Bly på papir. Lysmål 33×26.
Proveniens: Hendes Højhed Prinsesse Elisabeth til Danmark (1935–2018).
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
H.H. Prinsesse Elisabeth til Danmark, 13. december 2018