Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Entrésæt af riopalisander bestående af bænk med medestel og løs kommode med to skuffer. Model 35 og Model 32. Udført hos Aksel Kjersgaard, Odder. H. 39. L. 87. B. 34. Skuffesektion H. 19,5. L. 40,5. B. 31. (2)
Litteratur: Aksel Kjersgaard katalog 1968, side 6.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
16 bud