2049/9
Dansk bæger af sølv, nålepunslet, ciseleret med bladvinget. Nakskov bymærke. Mester Johan Michael Geelmand, Nakskov 1777–1805. Vægt 187 g. H. 10,5 cm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud