891/​818

Ernest Julius Wilhelm Mehnert (f. Skt. Petersborg 1823, d. sst. 1878)

Stor russisk skultpur af patineret bronze forestillende Zar Nikolaj I af Rusland (1796–1855), stående i fuld figur og iklædt ataman generaluniform fra det kejserlige russiske Don Kossak Regiment. Sign. W. Mehnert 1855. Base graveret på russisk med kyrilliske bogstaver “Lavet uden prægning på St. Petersborg Galvanoplastiske og Mekaniske Støberi”. H. 69.

Proveniens: Baronesse Sophie Louise de Plessens Samling, dennes dødsboauktion Winkel & Magnussen 347, 1948 nr. 795. Her beskrevet som “Figur af Bronze, russisk Officer, sign. W. Mehnert 1855”. Herefter isenkræmmer i Randers Christian Christensen (f. 1886 i Randers, d. 1975 s.s.), som havde isenkramforretning her. Familien fortæller, at han modtog skulpturen som del af betaling for varer. Dernæst Christian Christensens barnbarn til idag.

Baronesse Sophie Louise de Plessen, også kaldet von Plessen, (1862–1947), var født von Eckermann, en adlet russisk slægt, der i 1839 bosatte sig i Sverige. Hun blev i 1891 gift med den danske diplomat og kammerherre, Sergius von Plessen (1860–1912). Han var født i Skt. Petersborg som søn af den danske baron og chargé d'affaires i Skt. Petersborg, Otto von Plessen, og hans russisk-fødte hustru, fyrstinde Varvara Sergievna Gagarina. At denne skulptur af Zar Nikolaj I af Rusland kom til Danmark må skyldes de russiske familiebånd i von Plessen-slægten.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 29. november 2019

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK