1947/21
Fire hovedvandsæg af sølv og delvis forgyldt sølv, heraf et ligeknækket med forgyldt krone, mester Bendix Christensen, København 1774.; et hjerteformet med krone, utydeligt stemplet, 18. årh.; et balusterformet, stemplet FSN; samt et fiskeformet hovedvandsæg med røde glasflus-øjne, stemplet ASG. Vægt i alt 129 g. H. 5–7,5 cm. L. 8,3 cm. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
25 bud