2136/776
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4½/3½”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af flerlags opalglas. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 56.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Underskærm med revne og afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. september 2021
Vurdering
Hammerslag
13 bud