Johannes Boesen (f. København 1847, d. Hellerup 1916)
Forårsdag i Marselisborg Skov. Sign. J. Boesen 1887. Olie på lærred. 101×159.
Udstillet: Charlottenborg 1887 antagelig nr. 46.
Mindre stødmærke. Retouchering/reparation. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020