Gunnar Aagaard Andersen (f. Ordrup 1919, d. Munkerup 1982)
“Drivebillede”, 1952. Usign. Olie på lærred. 46×61.
Udstillet: Grønningen, København, 1972, kat. nr. 129. Udstillet: HELMUTH FEDERLE A Nordic View, kurateret af Erik Steffensen, Galerie Rosemarie Schwarzwälder, Wien, 2004–2005.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018