2445/525
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Fritstående tre-pers. sofa med stel af mahogni. Sider, sæde samt ryg betrukket med patineret cognacfarvet skind. Model 5011. Formgivet 1935. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 92. L. 195. D. 76.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds, skjolder og defekter.
Vurdering