1927/556
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Hvilestol på justérbart drejestel med helstøbt profileret stamme og firpasfod af aluminium, betrukket med mønstret uld. Model 3320. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag