1635/787
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4/4 Matglaslampen”. “Pendel med patineret bajonetfatningshus mærket ”PH-4 Patented", monteret med over- og mellemskærm af matglas med guldkant. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 40.
Mellemskærm med senere uoriginal guldkant-bemaling. Underskærm mangler. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. august 2016
Vurdering
Hammerslag