Foto endnu ikke klar
891/​1614

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Prinsessens soveværelse. Fra teaterstykket ”Soldaten". Sign. R.M. 26.II.53. Akvarel og tusch på papir. Bladstørrelse 49×62. Uindrammet.

Tegningen er et udkast til scenedekoration i 1953, hvor der var planer om en nyopsætning af stykket i Sverige. Men opsætningen blev ikke realiseret.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag