1249/8173
Kinesisk eksport frokostbestik af sølv med drage dekoration, bestående af 6 knive og 6 gafler, uidentificeret mester KMS, L. 18,5 og 14,5 cm., 6 teskeer med forgyldt laf, uidentificeret mester LS, L. 12 cm., samt skub-opper, mester Luen Wo, Shanghai slut 19. årh./start 20. årh., L. 9,5 cm. Vægt 500 gr. (19)
Mindre buler, ridser og mærker. Knive og gafler graveret med initial.
Orientalsk, 6. december 2012
Vurdering
Hammerslag