Skulpturbogen. Europæisk skulptur. Vagn Poulsen, Arne Nygård-Nilssen og Axel Gauffin. 1947. - 1.Udgave. Signeret halvlæderbind: Juul-Lassen. Ubeskåret med guldsnit foroven. Exlibris i alle 3 bind. Originale omslag medindbundet. Bind 1: Oldtidens Skulptur - 38 sider + plancher. Bind 2: Middelalder og italiensk Renaissance. - 32 sider + plancher. Bind 3: Fra Manierismen til vore Dage. - 48 sider + plancher. Ialt 480 plancher. (31×23×7 cm)
Kunst, antikviteter & design, 17. september 2020