2041/​9087

Fransk empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med stårnde Merkur, skive af hvid emalje. Sign. Comminges Palais Royal. Early 19th century. H. 46. B. 33. D. 11.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Optræksnøgle og Pendul medfølger. Fine revner på urets skive. Urværket fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Urværket er efterset og restaureret af profrssionel urmager d. 9.9. 2020, certifikat medfølger.

Selected, 5. oktober 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK