1549/​8747

Russisk kaminur, indlagt med rød skildpadde og messing i Boulle maner, beslag og ornamenter af forgyldt bronze, skive med plaketter af hvid emalje. Sign. Paul Buhre. St. Petersbourg. 19. årh.s slutning. H. 37. B. 19. D. 11.

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul medfølger.

Russisk auktion, 30. november 2015

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK