1549/8747
Russisk kaminur, indlagt med rød skildpadde og messing i Boulle maner, beslag og ornamenter af forgyldt bronze, skive med plaketter af hvid emalje. Sign. Paul Buhre. St. Petersbourg. 19. årh.s slutning. H. 37. B. 19. D. 11.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul medfølger.
Russisk auktion, 30. november 2015
Vurdering
Hammerslag