Fritz Petzholdt (f. København 1805, d. Patras 1838)
Strandparti med klippesten. Usigneret. Betegnet bagpå lærredet: “F. Petzholdt” og “tilhører G. Collin”. Olie på papir monteret på lærred. 37×55.
Proveniens: G. Collin, der var Petzholdts svoger, og det er hans håndskrift, der ses bagpå lærredet. G. Collin skrev således på bagsiden, når han monterede Petzholdts malerier i ramme.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017