921/​493

Rita Kernn-Larsen (f. Hillerød 1904, d. København 1998)

Uden titel. Usign. Olie på lærred. 49×61.

Litteratur: Caroline Nymark Zachariassen (red.): “Solo: Rita Kernn-Larsen”, Gl. Holtegaard og Kunsten Museum of Modern Art, Aalborg 2018, geng. helsides s. 128. Udstillet: “Kunst i Randers-eje”, Randers Kunstmuseum, 10. august 2013–5. januar 2014. Udstillet: “Solo: Rita Kernn-Larsen”, Gl. Holtegaard og Kunsten Museum of Modern Art, Aalborg 2018–2019, kat. nr. 168. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK