2447/724
Ejner Larsen (f. 1917, d. 1987)
Aksel Bender Madsen (f. 1916, d. 2000)
Skulpturel hvilestol af teak. Sæde samt ryg betrukket med patineret sort skind. Formgivet 1951. Udført hos snedkermester Willy Beck, med metalplakette herfra.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1951. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 168.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Stel med flere brud, nogle repareret. Skind med slitage og mindre huller.
Vurdering
1016238 |