2447/917
“Canton”. Lænestol af sjeneflet, Udført hos R. Wengler.
Modellen hjemtaget af Kay Fisker fra rejse i Kina og taget i produktion af R. Wengler i Danmark.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Flet med mindre defekter.
Vurdering