1924/​8503

Russisk dug af hvid damask, bestående af tolv kejserlige, russiske mundservietter sammensat af kniplinger, samt otte tilhørende mundservietter, alle vævet med Zar Nikolaj II af Ruslands mitrakronede, kyrilliske monogram samt den kejserlige russiske dobbeltørn og de russiske kronregalier. Forskellige dateringer, bl. a. 1909/1910 og 1910/1011. Dug ca. 380×252. Mundservietter ca. 80×70. (9).

Proveniens: Museumsdirektør på Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg, Otto Andrup (1883–1953), der ifølge familiens oplysninger antagelig har erhvervet mundservietterne på Kejserinde Dagmars dødsboauktion 1929. De tolv af mundservietterne er samlet som en en dug i Danmark i 1930'erne. Herefter Otto Andrups barnebarn til idag.

Minimal aldersslitage. Enkelte pletter.

Russisk tema, 13. juni 2019

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag