2138/​9

To firdelte inro af lak dekorerede i guld med henholdsvis vandfald og drage modsatte side med tiger. Ojime i form af gennembrudt kugle og udskåret kugle. Den ene sign. Meiji 1868–1912. L. 8,5 cm. (2)

afslag på kanter drage/tiger inro

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK