2138/9
To firdelte inro af lak dekorerede i guld med henholdsvis vandfald og drage modsatte side med tiger. Ojime i form af gennembrudt kugle og udskåret kugle. Den ene sign. Meiji 1868–1912. L. 8,5 cm. (2)
afslag på kanter drage/tiger inro
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag