Foto endnu ikke klar
891/​1523

Jan Krízek (f. Dobromerice 1919, d. Tulle, Frankrig 1985)

Figur, 1946–47. Sign. monogram. Sandsten. H. 38

Litteratur: Anna Pravdová: “Jan Krizek: ”Chez moi, l'homme ne doit jamais disparaître“, Galerie nationale de Prague & FRAC Limousin, 2015, gengivet pl. 91 side 60 og pl. 101 side 69 på foto fra udstillingen ”Jan Krizek, sculpteur" på Foyer de l'art brut, Galerie René Drouin, Paris, 1948. Udstillet: “Jan Krizek, sculpteur”, Foyer de l'art brut, Galerie René Drouin, Paris, 1948, gengivet i udstillingskataloget, med tekst af Michel Tapié. Proveniens: Privatsamling, Frankrig.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

210.000 DKK