1520/​517

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Tegningskab af massiv mahogni, front med otte skuffer i to størrelser. Udført ca. 1980erne hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket herfra. H. 81. B. 76. D. 54.

Etiket stemplet # 28226.

Skabets mål er standardmål og passer således til øvrige Mogens Koch skabs- og reolmoduler.

Let brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Enkelte mindre revner ved tapninger. Monteret med ekstra 2 cm sokkel.

Moderne kunst og design, 12. maj 2015

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK