1738/​1535

Samling snusflasker af porcelæn, glas, sten, agat, ben, cloisonné, lak mm, nogle bemalede andre skåret med reliefdekoration, nogle med propper, flere uden ske. 1900/20. årh. H. 5–11 cm. (42)

Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler. Fremstår med alders- og brugsslitage, ridser og mærker.

Varia (udskudt), 28. september 2017

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK