Albert Küchler (f. København 1803, d. Rom 1886)
Portræt af ung kvinde med nedslået blik og grønt sløjfebånd i håret. Usigneret. På bagsiden betegnet Albert Küchler 1838. Olie på papir monteret på lærred. 39×32.
Proveniens: Museumsbygningens Kunstauktioner 7. juni 2004 nr. 23.
Enkelte mindre retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024