2012/320
Fransk handskeæske af træ, rigt indlagt med delvis indfarvet perlemor og messing. Ca. 1900. H. 8. L. 26. B. 10,5.
Dele af indlægninger har løftet sig let. Messingliste trykket på forkant. Plakette graveret med initialer. Revne i finéren. Enkelte mindre finérskader. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle ikke original.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. marts 2020
Vurdering
Hammerslag