Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Hjertestol”. Et sæt på otte tre-benede stole med stel af eg, betrukket i sæder med sort skind. Model FH 4103. Designet 1953. Udført og delvist mærket hos Fritz Hansen. (8)
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens messe i Fredericia d. 28.-31. maj 1953.
Litteratur: “Møbler” nr. 6, 1953, side 20.
Litteratur: Johan Møller Nielsen: “Wegner: en dansk møbelkunstner”, 1965, gengivet og omtalt s. 58–59.
Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 118.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To stole med let løse samlinger og limrester. Mindre trykmærker fra stabling. Fem stole med nyere skind. Enkelte mindre stødmærker. Let højdeforskel.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020