1643/210
Regency standur i kasse af mahogni. Værk med sekund- og datoangivelse samt månefase. Sign. Helm, Omskirk. England, 19. årh.s begyndelse. H. 212.
Urværk og kasse ikke født sammen. Urværk 18. årh.s slutning, kasse 19. årh.s begyndelse. Døren har slået sig (se foto). Desuden forventelige brugstegn, herunder skrammer. Lodder, pendul samt nøgle til værk og nøgle til dør medfølger.
Ældre malerier og møbler, 24. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag