Christian Fjerdingstad (f. 1891, d. 1968)
“Cygne”/(“Svanen”). Sauceskål med tilhørende sauceske af forsølvet metal. Begge stemplet Gallia. Udført hos Christofle. Formgivet 1935. Sauceskål: H. 6. B. 10. L. 20. Sauceske: L. 20. (2)
Litteratur: “Rav & sølv - Christian Fjerdingstad (1891–1968) En dansk sølvsmed i Paris”, ill. s. 92.
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.