Roland Bierge (f. Boucau 1922, d. Saint-Antoine 1991)
“Les Bords de l'Arrats”, 1965. Sign. Bierge; sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50×61.
Roland Bierge boede og arbejde i Paris fra 1946 og fremefter. I 1950 udstillede han sammen med blandt andet Jacques Villon, Antoni Clave og Bernard Buffet på Salon de Indépendants - og i årene fremover blev han vist på flere udstillinger i ind- og udland.