914/​18

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

En stor og sjælden vase af stentøj. Modelleret med medusahoved samt stiliseret dekor i relief. Dekoreret med Okseblodsglasur. Sign. Salto. Kgl. P. Udført 1958. H. 46,5. Diam. maks. 29,5.

Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte hos Royal Copenhagen.

Vasens for Axel Salto keramikkens usædvanlige geometriske form fører tankerne hen mod Vilhelm Lundstrøms (f. 1893, d. 1950) nature morte opstillinger, hvilket ikke er underligt idet de to kendte hinanden fra kunstnersammenslutningen “De Fire” og tidsskriftet “Klingen”. Nærværende vase er det eneste kendte eksemplar af denne model og viser Axel Saltos evne til at forene et moderne formsprog med det figurativt mytologiske.

Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023

Vur­dering

400.000–600.000 DKK

Hammerslag

620.000 DKK