Engelsk lommeur med spindelgang, sammensat, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med sorte romertal, guldfarvede visere, værk med gennembrudt uroklobenen samt med slange ornament, fremstår usigneret. Værk 18. årh.s første halvdel. Kasser stemplet med mestermærke NTW samt årsbogstav Q = 1791. Kassediam. 41/49 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Sammensat af forskellige dele. Skive med små kantafslag. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020
15 bud