2050/117
En samling sygrej af skind og ben bestående af to broderede syskind, den ene med syringholder af ben. Østgrønland, 20. årh.s første halvdel. L. 20–24 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag