1912/​9027

Petter Gyllenburg, 1722-1772

Svensk rokoko kommode, parketteri af frugttræ, svungne sider og front med tre skuffer. Sign. 'P.GB' i skuffe for Petter Gyllenburg samt Stockholms Snickareämbets Stämpel. 18. årh.s midte. H. 83. B. 107. D. 59.

Petter Gyllenburg, mester i Stockholm 1767- ca.1785

Mindre finérskader. Let falmet. Desuden almindelige brugs- og alderstegn. Nøgle medfølger.

Selected, 18. marts 2019

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK