1912/9027
Petter Gyllenburg, 1722-1772
Svensk rokoko kommode, parketteri af frugttræ, svungne sider og front med tre skuffer. Sign. 'P.GB' i skuffe for Petter Gyllenburg samt Stockholms Snickareämbets Stämpel. 18. årh.s midte. H. 83. B. 107. D. 59.
Petter Gyllenburg, mester i Stockholm 1767- ca.1785
Mindre finérskader. Let falmet. Desuden almindelige brugs- og alderstegn. Nøgle medfølger.
Selected, 18. marts 2019
Vurdering
Hammerslag