Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Maske i grønt. Sign. på bagsiden E.J. 1971. Olie på lærred. 100×75
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 2. Malerier 1965–80”, København, 1985, nr. 1971/11. Udstillet: Galerie Asbæk, København, 1979. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019