Hugo Liisberg, tilskrevet (f. København 1896, d. Hillerød 1958)
Figur af stentøj, modelleret i form af en tudse. Dekoreret med lys gråhvid og mørkebrun glasur. Usign. H. 20,5. L. ca. 17.
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Adskillige brændingsrevner, heraf nogle udfyldte.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
10 bud