2048/​696

René Gabriel, tilskrevet (f. 1890, d. 1950)

Et par “Reconstruction” armstole af mahogni. Sæde betrukket med flettede gjorder af patineret naturskind. Udført ca. 1940'erne i Frankrig. (2)

Restaurerede. Læderflet senere. Nogle afslag på hjørner og ved samlinger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag