2048/696
René Gabriel, tilskrevet (f. 1890, d. 1950)
Et par “Reconstruction” armstole af mahogni. Sæde betrukket med flettede gjorder af patineret naturskind. Udført ca. 1940'erne i Frankrig. (2)
Restaurerede. Læderflet senere. Nogle afslag på hjørner og ved samlinger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag