1947/​623 Poul Henningsen: “PH-3,6/2,5”. Bordlampe af bruneret messing. Dukolakeret fod. Fatningshus og afbryderhus af brun bakelit.

Be­skriv­el­se

“PH-3,6/2,5”. Bordlampe af bruneret messing. Dukolakeret fod. Fatningshus og afbryderhus af brun bakelit. Overskærm af gul og hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen.

Fatningshus fremstår senere udboret og monteret med trykknapafbryder. Mindre skævheder. Uoriginal topskrue. Ridser, mærker og afslag i lakken. Mellem og underskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

28 bud

2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.500 kr.
(Autobud) 1.450 kr.
1.400 kr.
(Autobud) 1.350 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.