2432/759
Dansk snedkermester
Stort, fritstående skrivebord af cubamahogni, topkant af messing. Front med ti skuffer med messinggreb. Udført 1930–40-erne. H. 75. L. 250. B. 100.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Nogle revner. Søm- og borehuller. Et skuffegreb senere monteret møtrik.
Vurdering