Anne-Marie Trolle (f. 1944)
“Floreana”. Otte dele porcelæn støbt med motiver og mønstre i relief. Dekoreret med blå og brun glasur samt med transparent glasur. Sign. monogram. Unika. Kvadratiske fade: H. 2,5 og 2. B./L. 22 og 24. Lille cirkulært fad: H. 1,5. Diam. 8. Skål: H. 5,2. L. 10,2. B. 8. Skål med grøn dekor: H. 5. Diam. 14,8. Vase: H. 12. Diam. 6. Stor skål: H. 12,2. L. 36. B. 30. (8)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Skål med grøn dekor med afslag på øverste kant.