Foto endnu ikke klar
883/​238

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Consiglia. Siddende ung Pige i Communionsdragt. Hun er i hvid Kjole med hvidt Slør over det udslåede sorte Hår; rødt Livbånd. Halv Figur med Hænderne i Skødet. Civita d'Antino”. Sign. monogram 1911. Olie på lærred. 69×55.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 662.

Proveniens: H. C. A. Schmidt. Bruun Rasmussen auktion 443, 1982 nr. 469.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. november 2018

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK