2045/742
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresund”. Kommode af teak og eg, opsat på medestel med sprosser af metal. Front med otte skuffer med runde, udskårne greb. Formgivet 1959. Udført 1960'erne hos Karl Andersson & Söner, Sverige. H. 84. L. 135. B. 54.
Top og stel ej orginalt sammenhørende, ej fastmonteret. Stel med mindre revner. Desuden almindelig brugsslitage, herunder ridser, skjolder, mærker og mindre afslag på greb.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag