2423/​518

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Skriveklap af eg passende til reolsystem, beklædt på overside med Nigerskind, beslag af messing. Udført hos Rud Rasmussens snedkerier, København. H. 76. B. 76. D. 5,5. Udslået klap, B. 73,5. D. 64,5.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedsteforældre ca. 1965.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Overfladiske malerpletter. Skind med patina og pletter.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK